Fogyás polymyositis, Sjögren-szindróma tünetei és kezelése

Páciens adatlap
A típusosan a proximalis végtagizmokat érintő betegség mindennapi feladatok elvégzését nehezíti: guggolásból felállás, lépcsőn járás, fésülködés. Amennyiben a felsorolt tünetek hirtelen jelentkeznek, esetleg nyelési nehezítettség is kíséri, a betegség fogyás polymyositis formájáról van szó.
fogyás polymyositis Több gyógyszerről például statinok, vincristin, chloroquin, cimetidin, clofibrat, rifampicin ismert, hogy myositist provokálhat. Általános tünetek: gyengeség, hőemelkedés, láz, és nem ritkán testsúlyvesztés.
Súlyos esetben a garat- illetve légzőizmok is fogyás polymyositis, dysphagia, félrenyelés, nasalis színezetű hang, dyspnoe utalhat rá. PM-ben az arcizmokban nincs gyulladásos elváltozás, a proximalis izmok jellegzetesen tésztaszerű tapintásúak. Dermatomyositisben jellegzetes bőrelváltozások figyelhetők meg, erythema látható az arcon, a nyakon és a ruhakivágásnak megfelelően V-tünet is.
Masszázs technika a myositis kezelésére
Törzsi lokalizációkban főleg atrophia, pigmentatio, teleangiectasia alakul ki, valamint a körömágyak hyperkeratosisa, illetve a körömágyak körüli bevérzések jellemzők.
Más szervek érintettsége. Szív: ritmuszavarok, car- fogyás polymyositis. Tüdő: dyspnoe, improduktív köhögés és hypoxia léphet fel. Az izomerő részletes vizsgálata rávilágít a csökkent izomfunkcióra.
Tumorral társuló myositiseknél viszont gyakran nem észlelhető CK- emelkedés. A szérum aldoláz- és laktát-dehidrogenáz- LDH- szint emelkedett lehet. A gyulladásos myopathiákban jellegzetes electro- myographiás és szövettani eltérések észlelhetők. A definitív diagnózis felállítását az izombiopszia teszi lehetővé, amelyet a proximalis végtagizmokból ajánlott elvégeztetni az EMG-vizsgálat előtt.
Endokrin és anyagcsere-betegségek. Toxikus myopathiák alkohol, penicillamin, stati- nok okozta myopathiák. Fertőzések például influenza- HIV- EBV- rubeola- coxsackie-vírus és számos bakteriális fertőzés okozhat fogyás polymyositis tüneteket.
Sjögren-szindróma A Sjögren-szindróma lassan progrediáló, gyulladásos autoimmun betegség, mely elsősorban az exokrin mirigyeket érinti, fogyás polymyositis szekréciója csökken exocrino- pathia. Gyakran társul egyéb autoimmun betegségekkel, és a betegekre jellemző a fokozott hajlam malig- nus lymphomákra. Bármely életkorban jelentkezhet, de leggyakrabban a év közötti nőket betegíti meg.
Polymyositis ( PM)
A nők és férfiak aránya Panaszok és tünetek A betegek leggyakrabban kínzó szem- és fogyás polymyositis számolnak be, fogyás polymyositis könnyezni, szemük gyakran begyullad, égő fájdalmat éreznek. A szilárd ételeket folyadék nélkül nehezen tudják elfogyasztani, súlyosabb esetben a folyamatos beszéd is nehézségbe ütközik. A nyálhiány miatt a fogyás polymyositis a nyálkahártyák fénytelenek, gyakori a Candida infekció, a nyelven vastag lepedék képződik, mely a lingua nigra elváltozásig fokozódhat.
A szájszélen is gyulladás, berepedezés jön létre.
Immunológia
Az esetek kb. A nyálmirigyek tömöttek, de nem érzékenyek. Gyakori a fogak romlása, jellegzetesek a fognyakon kialakult marginális erosiók, gyakran már a 30 évnél fiatalabb betegek is protézist viselnek. A nyelv megemelésekor a sublingualis nyálmirigyekből reflexes nyáltermelés nem provokálható.
Sjögren-szindróma tünetei és kezelése
A garat sok esetben hyperaemiás, granulált, nyálkahártyája fénytelen. A bőr testszerte száraz, hámló, főleg a végtagokon purpurák, testszerte urticariform, illetve maculopapu- losus bőrjelenségek figyelhetők meg.
Gyakori a rekedtség, a kínzó, improduktív köhögés, a nyelési nehezítettség, a haspuffadás. Az esetek több, mint felében sokízületi fájdalom jelentkezik, duzzanattal vagy a nélkül.
Polymyositis és dermatomyositis
Általános panasz a nagyfokú gyengeség, fáradékonyság, a figyelem intenzitásának csökkenése és a feledékenység. A nyakon, a hónaljban tapintható nyirokcsomók előfordulnak. Fogyás polymyositis primer Sjögren-szindróma általában lassan fejlődik ki, az egyes tünetek sokszor évek fogyás polymyositis követik egymást.